
A liberalizmus diszkrét bája
Sok vitát hallok, néha generálok manapság a liberalizmussal kapcsolatban. Mit is jelent ez 2017-ben a magyar politikában, és mit jelent világviszonylatban, és hogy rúg öngólt az, aki liberális akar lenni?
Megpróbálom elmagyarázni, mi az, ami nekem elfogadhatatlan a liberális gondolkodásban, ez pedig a szélsőségesekre jellemző kirekesztés és megkülönböztetés. Tegnap hozta nyilvánosságra az LMP - aki számomra liberális értékeket felmutató pártnak tűnik – a 2018-as választásra készített országos listáját. Ebben van egy szabály, hogy két azonos nemű jelölt után egy ellenkező neműnek kell következnie. Mit is jelent ez az igazán liberális gondolat? Ha R és S férfi, és T is az, akkor T bármennyire is oda kellene, hogy kerüljön a 3. helyre mögéjük, neme miatt ez elképzelhetetlen. Előrébb kell venni Y-t, mert a neme más.
Ugyanezt a példát a nemek felcserélésével is leírhattam volna, a lényegen nem változtat. Egyszerűen az történik, hogy neme alapján megkülönböztet embereket olyan területen, aminek alapvetően semmi köze a nemi identitáshoz. Ha valaki valóban liberális, akkor elfogadja, hogy egy nő lehet ugyanolyan jó politikus, mint egy férfi. Hogy a politikában kevesebben vesznek részt a hölgyek közül, az számomra természetes, hiszen ők gyermekeket nevelnek, kevesebb a társadalmi, és sokkal erősebb a családi affinitásuk. Az ő szeretetük, szerető gondoskodásuk nélkül nincs család. Ezzel el is jutottam a konzervatív értékekhez.
Az LMP tehát liberálisként megkülönböztet, míg más pártokban nem aszerint kerül valaki a lista x-edik helyére, hogy milyen a neme, hanem kizárólag érdemei, tehetsége alapján, így az a hölgy, aki kiérdemli egy lista 3. helyét, úgy is odakerülhet, ha előtte történetesen két másik hölgy szerepel. A liberális LMP-ben ez lehetetlen.