
Gazdag fideszes városok kapták a legtöbb támogatást, Pécsről megfeledkezett a kormány
A települések számára az egyik legfontosabb bevételi forrást jelentik az uniós támogatások. A 2014-2020 közötti uniós forrásokat kezelő Széchenyi 2020 programban elképesztően sok, mintegy 500 milliárd forint került szétosztásra a megyeszékhelyek és a főváros önkormányzatai között. Összességében még több, 11 ezer milliárd forint lett kiosztva, ám az eloszlás egyáltalán nem mondható egyenletesnek.
2014 óta a legtöbb támogatást Nyíregyháza és Kaposvár kapta, előbbi 351 ezer forintot lakosonként, utóbbi pedig 317 ezret. Ennél 40%-kal kevesebb pénzt kapott a 2014 óta ellenzéki vezetésű Szeged, ezzel ő az utolsó a megyeszékhelyek sorában. „Senkit nem hagyunk az út szélén”, kivéve az ellenzéki városok lakóit, folytatódhatna a kormány szlogenje.
A 2019-es önkormányzati választás óta az ellenzéki városok mellett a szegényebb városok is nélkülözötté váltak. Míg a legszegényebb, továbbra is ellenzéki vezetésű Salgótarján a választások után mindössze 20 millió forintot kapott, addig a leggazdagabb megyeszékhely, a fideszes irányítású Székesfehérvár javára több mint 12 milliárd(!) forint támogatásról döntöttek. A hat legtámogatottabb önkormányzat mind fideszes vezetésű, részükre majdnem 3-szor annyi uniós támogatás jutott, mint amennyit a hét ellenzéki vezetésű megyeszékhely kapott.
Habár az uniós támogatás célja a szegényebb régiók felzárkóztatása (Baranya megye kifejezetten ebbe a kategóriába tartozik) a valóság azt mutatja, hogy minél gazdagabb egy település, annál több támogatást kap. Az egy főre jutó nettó jövedelem alapján a két leggazdagabb város, az egyaránt fideszes vezetésű Székesfehérvár és Veszprém kapta a legtöbb támogatást arányaiban, míg a két legszegényebb, az egyaránt ellenzéki vezetésű Pécs és Salgótarján a legkevesebbet.
forrás: G7.hu